Teatr Profilaktyczny im. Marka Kotańskiego
31-128 Kraków - Stare Miasto, ul. Karmelicka 28/9A
tel./fax 012 430-19-20, 626-94-30
e-mail: biuro@profilaktyczny.pl, www.profilaktyczny.pl
Marek Kotański w Teatrze Profilaktycznym - więcej »
"Kulturalna" profilaktyka...
"Kulturalna" profilaktyka...
07.11.2011 20:39
W dniach 24 i 25 października br. na terenie województwa wielkopolskiego zrealizowane zostało przez Wydział Prewencji KWP w Poznaniu przy współpracy komend miejskich Policji w Poznaniu i Kaliszu oraz powiatowej w Szamotułach tournee Teatru Profilaktycznego im. Marka Kotańskiego z Krakowa, który prezentował spektakl pod tytułem „Carpe diem".
Przedstawienia teatralne zgromadziły bardzo liczną publiczność, w tym przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, placówek szkolnych, pedagogów i psychologów pracujących na co dzień z dziećmi i młodzieżą, oraz policjantów realizujących problematykę demoralizacji nieletnich. Jednak najważniejszym uczestnikiem przedsięwzięcia była licznie zgromadzona we wszystkich trzech miejscowościach młodzież w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym.
 
Przedstawienie obrazuje życie nastolatków, którzy przypadkowo poznali się podczas festiwalu muzycznego i chociaż są zupełnymi przeciwieństwami, magnetyczny urok chłopaka, który od samego początku imponuje bezproblemowym podejściem do życia i spontanicznymi decyzjami, przyciąga i intryguje dziewczynę. Przypadek, czy przeznaczenie, a może coś jeszcze innego sprawia, że od września Michał zamieszka w mieście Kamili i od tego czasu ma olbrzymi wpływ na jej życie i związek z Piotrkiem. Aby poznać prawdę o Michale, Kamila uległa jednorazowej pokusie spróbowania „dopalaczy", która okazała się pułapką prowadzącą w świat nałogów, pułapką, z której nie umiała sama wyjść, a najbliższych odtrąciła. Jednak, jak mówi Michał, „kto nie ryzykuje, nic nie traci i nic nie zyskuje..." Jaka jest cena przyjaźni z Michałem i czy jest to bezinteresowna znajomość, skoro Kamila podejmuje ryzykowną decyzję zmiany swoich życiowych wartości i w ciągu roku ponosi tego konsekwencje, tracąc wszystko, co miała, zyskując same problemy?
 
Prezentowany spektakl pt. "Carpe diem" to bardzo atrakcyjna forma przekazu treści profilaktycznych dotyczących uzależnienia od narkotyków. Aktualność tematu, wartka akcja i nastoletni bohaterowie przeżywający swoje dramaty, są ogromnym atutem przedstawienia. Nie bez znaczenia dla oceny zdarzenia pozostaje także wysoko oceniany warsztat i zaangażowanie prezentujących się na deskach teatralnych aktorów. Jest to pozycja z całą pewnością godna polecenia wszystkim, którzy są choć odrobinę świadomi "nieznośnej lekkości bytu".
 
Tournee Teatru Profilaktycznego im. Marka Kotańskiego z Krakowa po województwie wielkopolskim zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.


Źródło: Wielkopolska Policja

Powiadom znajomego
Wydrukuj artykuł (pobierz PDF)